Mám nárok na odstupné, když mám od lékaře zakázáno pracovat?
Dobrý den mám také dotaz. Dostal jsem invalidní důchod 3. stupně, mám nárok na odstupné, když nesmím nic dělat, jelikož bych si mohl prací uškodit? Děkuji za odpověd. Jiří
Odpověď:
Podle ustanovení § 67 odstavce 2 zákona číslo 262/2006 Sb., zákoníku práce, má na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku nárok zaměstnanec, se kterým rozvázal zaměstnavatel pracovní poměr výpovědí či rozváží-li pracovní poměr dohodou z důvodu uvedeného v ustanovení § 52 písmeno d) – (tedy: nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice). Avšak pozor – § 67 odstavec 2 dále pokračuje – na takové odstupné nemá zaměstnanec nárok, pokud se zaměstnavatel zcela zprostí odpovědnosti za takový úraz či nemoc z povolání (co znamená pro zaměstnavatele zcela se zprostit odpovědnosti je uvedeno v § 367 odstavci 1).
Dále je možné dohodnout si v dohodě o ukončení pracovního poměru i odstupné ve vyšší výši, než je ta zákonná. Na odstupné (podle ustanovení § 67 odstavce 1) ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku je nárok i v dalších přídach – pokud zaměstnavatel rozváže pracovní poměr výpovědí či rozváží-li pracovní poměr dohodou z důvodů uvedených v § 52 písmena a) až c) – tedy rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele či jeho části a nadbytečnost zaměstance.
Ve vašem případě bude nejlepší využít první cesty (podle § 67 odstavce 2), v případě, že by se zaměstnavatel zcela zprostil odpovědnosti za Váš úraz či nemoc z povolání, využil bych možnosti nadbytečnosti.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy