„Minusové hodiny“ a krácení mzdy
Již 7 let pracuji v dětské léčebně, jako vychovatelka. Přes týden pracuji 9h o víkendu 12h. V současné době jsme 2 vychovatelé, střídáme krátký a dlouhý týden a tak splnění normy měsíčně odpracovaných hodin není problém. Problém jsou mínusové hodiny, kterých jsem docílila v době kdy jsme pracovali ve 3. Hodiny nebyly rozvrženy tak, abych mohla odpracovat požadovanou měsíční normu a tak naskakovaly mínusové hodiny, které se téměř po 3 letech začaly řešit. Neodpracovné hodiny mi byly vždy proplaceny. Teď jsem dostala dvě možnosti. Buď mínusové hodiny odpracovat jinou pracovní činností, než je moje náplň práce, nebo 60% platu s tím, že se mi mínusové hodiny vymažou. (míns. hod. je cca. měsíc a půl) Prosím o radu, na co má zaměstnavatel právo a co je v tomto případě má povinnost.
Odpověď:
Povinností zaměstnavatele je rozvrhnout Vám práci v rámci Vašeho pracovního úvazku a zákonem stanovené pracovní doby; pokud rozvrhne pracovní směny v daném období tak, že skutečně odpracovaná doba neodpovídá Vašemu pracovnímu úvazku, jde to v zásadě k tíži zaměstnavatele, a to v případě, že máte mzdu stanovenou za určité časové období, resp. tzv. měsíční pracovní mzdu. V tomto případě Vám zaměstnavatel není oprávněn „krátit“ stanovenou měsíční mzdu, neboť lze nepřidělení práce v celém rozsahu pracovního úvazku považovat za překážky v práci na straně zaměstnavatele. Převést na jinou práci, než máte jako druh práce sjednán v pracovní smlouvě, lze pak jen ze zákonných důvodů; mezi tyto nepatří skutečnost, že ve sjednaném druhu práce nebyla odpracována celá stanovená pracovní doba. Návrhy Vašeho zaměstnavatele tedy nemají oporu v zákoně. Předpokládáme přitom, že pracujete ve veřejném sektoru, kde pobíráte měsíční plat určený dle „tabulek“ v nařízení vlády.
Jiná situace by mohla být, pokud byste pracovala v soukromém sektoru za mzdu úkolovou či „hodinovou“ nebo např. podle „konta pracovní doby“; v takovém případě by skutečně odpracovaná doba mohla výši mzdy ovlivnit.