Mohu si postavit chatu v oblasti, kde platí stavební uzávěra?
Dobrý den. Nedávno jsem koupil pozemek v chatové oblasti v blízkosti řeky loděnice. Prodávající tvrdil, že si na něj mohu umístit malou chatku či mobilhaim. Vzhledem k tomu, že se na vedlejší parcele stavěl dost velký baráček, neměl jsem důvod mu nedůvěřovat. Bohužel když jsem zašel na stavební úřad, informovat se ohledně umístění malé stavby, bylo mi oznámeno, že vzhledem k územnímu plánu, kde je takto oblast napsána jako oblast se stavební uzávěrou a zákazem stavby přístřešků, nemohu na pozemku postavit nic. Soused měl prý povolenou stavbu z důvodu vedení jako rekonstrukce chaty, která před deseti lety vyhořela.
Chtěl bych si na tomto pozemku postavit jen maličkou dřevěnou chatku 3×5 metrů, abych si měl kam uložit nářadí na údržbu pozemku a schovat se před nepřízní počasí. Vzhledem k tomu, že to mám na pozemek přes 100km, nemohu pokaždé sebou vozit veškeré nářadí a ze zákona mám povinnost pozemek udržovat.
Chtěl bych se zeptat, je možné, zažádat o udělení vyjímky z územního plánu, případně jak takovou žádost podat a co v ní uvést. Nebo, zda je jiná možnost, jak docílit toho, abych si tam mohl něco malého, hezky zasazeného do přírody postavit. Předem děkuji za odpověď, s přáním pěkného dne Martin T.
Odpověď:
Pokud je na vašem pozemku opravdu vydána stavební uzávěra, je třeba prověřit, jaký je její účel, doba trvání apod. Jde o to, že stavební uzávěry jsou od 1.1.2007 tzv. opatřením obecné povahy vydávaným dle stavebního zákona. Slouží k tomu, aby na nějakém území byla DOČASNĚ zmrazena výstavba (buď veškerá, nebo staveb určitého typu). Zdůrazněná dočasnost musí být omezena tím, že stavební uzávěra blokuje výstavbu v území do té doby, než je v území vydán územní plán (§ 97 odst. 1 stavebního zákona). Nelze tedy vyhlásit stavební uzávěru donekonečna, aniž by obec v dotčeném území neřešila novou územně plánovací dokumentaci. Takový krok by byl i v duchu existující judikatury brán jako akt svévole (rozsudek Nejvyššího správního soudu č. j. 4 Ao 3/2011-103). To vše se vztahuje i na stavební uzávěry vydané před účinností nového stavebního zákona 1.1.2007. Doporučujeme se tedy na stavením úřadu informovat o povaze předmětné uzávěry, jejím obsahu a účelu jejího vymezení.
K předchozímu ještě doplňujeme, že „svévolnou“ stavební uzávěru lze napadnout u správního soudu.
Další možností je zažádat o výjimku ze stavební uzávěry dle § 99 odst. 3 stavebního zákona.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy