Může zaměstnavatel přinutit kolegy nosit roušky pokud jsem v ohrožené skupině?
Pracuji v kanceláři a každý, včetně nadřízených, tam odmítá nosit
roušku. Jsem jediný, kdo nosí respirátor, moje přítelkyně je ve velmi
rizikové skupině v případě nákazy. Tento stav trval dlouho a ze stresu
mi doktor diagnostikoval zvýšený krevní tlak a doporučil homeoffice.
Povaha mé práce mi homeoffice umožňuje provádět bez problémů. Přesto mi ho dal zaměstnavatel pouze na týden.
Co mohu požadovat od zaměstnavatele pokud tam nadále nebude nikdo nosit roušku? Mohu žádat prodloužení homeoffice, vynucení dodržování opatření a tak dál.? S vysokým tlakem jsem už i já v ohrožené skupině
a doktor mě chce vidět až o 3 měsíce, kdy bych měl mít co nejméně
stresu.
Odpověď:
k tomu, jak je to s povinností nosit roušku ve vnitřních prostorech, včetně vnitřních prostor zaměstnavatele, jsme se vyjadřovali zde.
Povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách (včetně pracoviště) je tedy především povinností všech osob, která jim vyplývá z mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví. Kdo nesplní povinnost uloženou mimořádným opatřením vydaným podle § 80 odst. 1 písm. g) nebo podle § 82 odst. 2 písm. m) zákona o ochraně veřejného zdraví k ochraně zdraví fyzických osob při epidemii, nebezpečí jejího vzniku, živelné pohromě nebo jiné mimořádné události, dopustí se přestupku dle § 92n odst. 1 písm. b) zákona o ochraně veřejného zdraví, za který lze uložit pokutu až do výše 3000000 Kč. Tento přestupek projednává krajská hygienická stanice. Lze tedy doporučit obrátit se s oznámením na ní. V ideálním případě je vhodné nabídnout důkaz (výpovědi svědků, fotografie apod.), příp. může hygienická stanice dodržování povinnosti nosit roušky ověřit namátkovou kontrolou.
Pokud nechcete věc řešit rovnou tímto způsobem, nabízí se určitá možnost řešení i s využitím prostředků pracovního práva. Dle našeho názoru by nenošení roušek ze strany zaměstnanců mohlo být za současné situace chápáno i jako porušování povinností při bezpečnosti a ochraně zdraví při práci s přílušnými pracovněprávními postihy. Je tedy především třeba domáhat se na zaměstnavateli (nadřízených), aby dodržování BOZP zajistili, a pokud nezajistí, pak trvat na tzv. homeoffice. Není sice ani za současné situace výslovně stanovená povinnost zaměstnavatele práci z domova umožnit, nicméně pokud zaměstnavatel neplní své povinnosti, pak můžete odmítnout práci, která ohrožuje Vaše zdraví. Dle § 106 zákoníku práce zaměstnanec má právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance. V takovém případě by se jednalo o tzv. jinou překážku na straně zaměstnavatele, po dobu jejíhož trvání by Vám příslušela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.