Nevrácení půjčených věcí
Mám dotaz ohledně toho, že jsem zapůjčila kamarádce v nouzi věci a peníze, ale nepřesahují hodnotu 5000,- a ona mi je nechce vrátit, stále mne ignoruje. Mám i svědka, který byl u zapůjčování těchto věcí a měli jsme pouze ústní dohodu. Několikrát jsem ji vyzvala k vrácení peněz a věcí, ale ona se furt vymlouvala, že nemůže nebo, že nestíhá. Kam s tím na policii mohu zajít a co vše mám mít s sebou? Nebo, co přesně dělat v této situaci?
Odpověď:
Pokud jste kamarádce půjčila bezplatně věci (jiné než peníze, resp. jiné věci určené druhově), přičemž nebyla sjednána lhůta k vrácení, pak lze toto jednání z pohledu občanského práva klasifikovat jako výprosu. V takovém případě platí, že můžete požadovat její vrácení věcí podle libosti, právo výprosníka ze smlouvy pak zaniká okamžikem, kdy mu dojde Vaše žádosti o vrácení.
V případě peněz se však jedná spíše o bezplatnou zápůjčku, v takovém případě však platí, že neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů.
Skutečnost, že výše uvedené smlouvy byly uzavřeny ústně, nemá na jejich platnost vliv, může však být v takovém případě snížena důkazní situace. Máte-li však hodnověrného svědka, pak byste s dokazováním neměla mít závažnější potíže.
V případě, že Vám kamarádka věci po zániku výše uvedených smluv nevrátí s úmyslem si je přisvojit, může se teoreticky jednat o trestný čin zpronevěry, což však nepřipadá v úvahu v daném případě již jen s ohledem na hodnotu půjčených věcí. V daném případě se však může jednat o přestupek proti majetku ve smyslu § 50 zákona o přestupcích, opět za předpokladu, že jsou naplněny znaky skutkové podstaty tohoto přestupku (zejm. úmysl způsobit škodu na cizím majetku zpronevěrou, příp. úmysl neoprávněně užívat cizí majetek – tyto okolnosti musí posoudit a pachateli přestupku prokázat příslušný orgán). Oznámení o podezření ze spáchání přestupku můžete podat u příslušného orgánu obce, v jejímž územním obvodu byl přestupek spáchán. V zásadě postačuje, když s sebou budete mít průkaz totožnosti, vylíčíte do protokolu rozhodné skutečnosti a např. i navrhnete výslech svědka. V souvislosti s přestupkem můžete rovněž uplatnit i náhradu škody, která Vám byla přestupkem způsobena.
Pokud však chcete dosáhnout vrácení konkrétních individuálně určených věcí, které jste kamarádce zapůjčila, nezbývá než podat u soudu civilní žalobu na vydání věci. Civilní soudní řízení je však obvykle zdlouhavé a rovněž třeba počítat s určitými náklady, které je třeba vynaložit (soudní poplatek a jiné náklady, např. na právní zastoupení), které však v případě úspěchu žaloby uloží k náhradě žalovanému. Cesta civilní žaloby je rovněž jedinou možností v případě, že se o přestupek nejedná, nebo pokud nebude náhrada škody v přestupkovém řízení pachateli uložena.