Práce přesčas a nepřetržitý odpočinek v týdnu
Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. Může zaměstnavatel vyžadovat práci přesčas nad rámec nepřetržitého odpočinku v týdnu? Pracovali jsme minulý týden od pondělí odpolední 8mi hodinové směny, v sobotu jsme museli na 6tou směnu za týden, s tím že následující den v neděli jsme šli na na noční směnu, čímž jsme měli jen 24 hodin volna v 7 mi po sobě jdoucích dnech. Nyní když jedeme noční směny navazující na předešlý týden, nás nutí jít na 6tou noční směnu, protože firma před dovolenými nestíhá. Neporušuje tím zákoník práce? Vyhrožuje lidem výpověďmi, ač máme od pondělí 27.7. mít celozávodní dovolenou.
Je prostě možné aby jsme během období 13.7. až 25.7 měli 6 odpoledních a 6 nočních? V těchto vedrech je to velká zátěž na organismus a jistě není dodržen nepřetržitý odpočinek v týdnu, těch 35 hodin, který byl zkrácen už tou 6tou odpolední. Mohu se proti tomuto ohradit a přesčasovou směnu z pátka na sobotu odmítnout? Upřesňuji, že nyní jedeme systém 3 směn. Né nepřetržitý provoz.
Odpověď:
Podle § 92 odst. 3 zákoníku práce platí, že dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu lze zkrátit z minimálních 35 hodin na 24 hodin, pokud je nařízena práce přesčas. Jestliže Vám tedy končila sobotní odpolední směna ve 22:00 a v neděli jste poté nastoupili ve 22:00 na noční směnu, byla dodržena podmínka minimální doby 24 hodin přestávky v týdnu. Podle uvedeného ustanovení nicméně platí, že takovéto zkrácení nepřetržitého odpočinku v týdnu je nutné hned druhý týden kompenzovat, tak aby bylo v součtu obou týdnů poskytnuto dohromady 70 hod. nepřetržitého odpočinku. Ve Vašem případě jste tedy nejpozději do dalšího víkendu měli mít nepřetržité volno v délce 46 hodin. Nařídí-li Vám 6. noční směnu z pátku od 22:00 do soboty 6:00, je možné Vám následně poskytnout těchto 46 hodin nepřetržitého odpočinku, pokud byste nastoupili do práce např. v pondělí na ranní směnu od 6:00. Z pohledu dodržení doby nepřetržitého odpočinku v týdnu je tak praxe Vašeho zaměstnavatele v souladu s právními předpisy.
Z pohledu maximální doby nařízené práce přesčas se zdá být také vše v pořádku, neboť podle § 93 odst. 2 zákoníku práce může být nařízená práce přesčas max. 8 hodin za jeden týden. To odpovídá Vámi popisovanému případu, kdy je nařízena každý týden jedna směna navíc.
Práce přesčas může být nařízena jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. I zde by Váš zaměstnavatel mohl svůj postup pravděpodobně obhájit, neboť odkaz na celozávodní dovolenou a její dopady na stíhání zakázek se zdá být legitimní.
Podle zákona se tedy zdá být praxe Vašeho zaměstnavatele bezproblémová. Je nicméně možné, že reálné podmínky jsou ve Vašem provozu složité. Je vhodné zvážit, zda by nebylo namístě se s dalšími zaměstnanci organizovat (do odborů či zaměstnanecké rady), a vyjednávat poté se zaměstnavatel společně.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy