Přestávka v práci – napracování
Pracuji na domově mládeže jako vychovatelka, jsem na pracovišti sama, takže nemohu od žáků odejít na přestávku a nechat je bez
dozoru,pracuji na 6,5 hodiny denně a prý musím mít 30 minutovou
přestávku, kterou si musím napracovat nad rámec pracovní doby, myslím, že to není správné.
Odpověď:
Odpověď je poněkud komplikovanější.
Obecně je zaměstnavatel povinen Vám poskytnout nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; tato přestávka se přitom nezapočítává do pracovní doby a nelze ji poskytnout na začátku a konci pracovní doby. Tj. přestávku čerpáte v průběhu pracovní doby tak, že na tuto přerušíte výkon práce. Pracovní doba pak pokračuje po uplynutí doby přestávky. Tj. v praxi odejdete ve Vašem případě z práce po 7, nikoli 6,5 hodinách. Informace Vašeho zaměstnavatele je však zavádějící, přestávku si „nenapracováváte“ nad rámec pracovní doby, ale čerpáte jí přerušením práce v průběhu pracovní doby.
Dle toho, co ve svém emailu uvádíte, se však může jednat o situaci, kdy se jedná o práci, která nemůže být přerušena; v takovém případě Vám musí být i bez přerušení provozu nebo práce „pouze“ zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se naopak započítává do pracovní doby. Pokud Vám tedy z tohoto důvodu není poskytnuta „klasická“ přestávka, pak práci končíte po 6,5 hodinách, neboť případná přiměřená doba na oddech se do pracovní doby nezapočítává.