Příspěvek na bydlení – společně posuzované osoby
Bydlím v nájemním bytě se zahraniční studentkou, jelikož si momentálně sháním práci na HPP a zatím můj jediný příjem je z brigády, tak si chci požádat o příspěvek na bydlení, paní na úřadě mi dala papíry, které jsem měla vyplnit a dívala se na nájemní smlouvu a říkala, že podmínky splňuji a můžu si o ten příspěvek zažádat. Avšak potom co jsem přinesla vyplněné papíry, jiná paní úřednice začala řešit, že se mnou v bytě bydlí zahraniční studentka, která má byt se mnou pronajatý, a že pravděpodobně budu muset dokládat její příjmy, přitom ona v bytě nemá trvalý pobyt, ale paní úřednice říkala něco o tom, že jestliže v tom bytě bydlí víc jak 365 dní, tak se to bere jako trvalý pobyt nebo co, sama se v tom nevyznala. Chci se zeptat, jak to je v tomto případě, spolubydlící má dlouhodobé vízum kvůli studiu a v tomto bytě bydlí druhým rokem, tudíž víc než 365 dní a nevím proč by měla dokládat, kolik jí rodiče posílají, když si chci o příspěvek žádat já.
Odpověď:
Dle § 3 odst. 1 zákona č. 117/1995, o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZSS“) dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen „osoba“), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu, jde-li o státní občany České republiky, nebo b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince, podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště. Dle § 3 odst. 2 písm. a) ZSS dávky státní sociální podpory dále náleží za podmínek odst. 1 mj. i v případě, kdy osoba a osoby společně s ní posuzované nemají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, pokud jsou cizinci hlášenými na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu, s výjimkou žadatelů o udělení mezinárodní ochrany ubytovaných v pobytovém středisku Ministerstva vnitra, a to ode dne, kterým uplynulo 365 dnů ode dne hlášení. Dále dle § 24 odst. 1 ZSS nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, a) jestliže jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Dle § 7 odst. 5 ZSS se, jde-li o příspěvek na bydlení, považují za rodinu všechny osoby, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však přitom nevyžaduje. Dle § 6 ZSS Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je u příspěvku na bydlení období kalendářního čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje. Dle § 24 odst. 3 ZSS splňuje-li podmínky nároku na příspěvek na bydlení více osob, náleží příspěvek na bydlení jen jednou, a to osobě určené na základě dohody těchto osob. Nedohodnou-li se tyto osoby, určí krajská pobočka Úřadu práce, která o příspěvku rozhoduje, které z těchto osob se příspěvek na bydlení přizná.
Na základě výše uvedeného máme tedy za to, že informace poskytnuté Vám Úřadem práce, jsou v souladu s výše uvedenými ustanoveními ZSS za předpokladu, že je Vaše spolubydlící hlášena v daném bytě na území ČR podle zákona o pobytu cizinců na území ČR k pobytu, resp. má v něm bydliště více než 365 dnů. Pak se považujete za společně posuzované osoby a příjem tedy dokládáte obě.