Rušení nočního klidu
Mám problém se sousedem- majitelem domu, který soustavně ruší noční klid tak, že nemůžu s dcerou spát, nebo nás v noci budí. Bydlím v pronajatém bytě v rodinném domě, kde druhý byt obývá majitel. Mám nájemní smlouvu na 5 let, nájem platím řádně a včas, žádné problémy zde nedělám. Majitel-soused poslední dobou hodně pije a on i jeho kamarádi, také opilí pak dělají v domě velký hluk a to klidně i do 4 do rána, nebo ještě déle. Dnes v noci byl hluk po celou noc a téměř do 6 ráno! navíc v kotelně, která je částečně pod mým obývákem a částečně pod dětským pokojem až do 5ti do rána něco stoukali a tyto rány a bouchání duněly v noci po celém domě. Celou noc jsem pořádně nespala. Bohužel, soused je policista a nic si nedělá z mého případného zavolání na policii, kvůli rušení nočního klidu, protože hřeší nato, že jeho kamarádi a kolegové mu nic neudělají. Co mám dělat? Když se budu bránit třeba na MÚ nebo u soudu, bojím se jeho msty a toho, že mne bude chtít z nájmu vyhodit. Vím, že zákony jsou na mé straně, ale jak se účinně bránit, aniž bych se musela bát, že s dcerou přijdu o střechu nad hlavou? Kamarádi mě straší, že si třeba vymyslí nějakou havárii, nebo rekonstrukci a že mne odtud z nájmu vyštípe, nebo mne vyhodí ze dne na den. Vím, že zákony to neumožňují, mám nájemní smlouvu, nájem platím, nijak neporušuji nájemní smlouvu ani nic jiného, mám zde s dcerou trvalé bydliště, ale přesto mám strach, jak a čím se mi bude mstít, když se proti jeho chování budu bránit. Nemohu však každý týden minimálně 1 noc, nebo i více, někdy i během pracovních dní, snášet to, že se nemůžeme s dcerou v noci vypsat. Prosím tedy o radu, jak postupovat v obraně proti rušení nočního klidu, když na policii se spoléhat nemůžu a jak případně se bránit proti jeho mstě a pokusům mne vyhodit z nájmu. Nemůžu se teď s dcerou z mnoha důvodů stěhovat.
Odpověď:
Obecně je ochrana před hlukem právním řádem zajišťována v závislosti na zdroji hluku prostřednictvím několika různých právních předpisů, zejm. zákona o přestupcích, zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, či rovněž stavebního zákona. Kromě toho je možné domáhat se nápravy prostřednictvím institutů občanského práva.
Ve Vašem případě se může se jednat především o přestupek dle § 47 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích, tj. porušení nočního klidu, kterým se rozumí doba od 22. do 6. hodiny (obec však může obecně závaznou vyhláškou stanovit výjimečné případy, zejména slavnosti nebo obdobné společenské nebo rodinné akce, při nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší nebo žádnou). Můžete tedy zavolat policii, a to buď obecní (městskou) nebo Policii ČR. Ta má povinnost se na místo dostavit a může na místě uložit pokutu až do výše 5000 Kč anebo předat věc obecnímu úřadu, který může v přestupkovém řízení uložit pokutu až do výše 10.000 Kč. Strážník obecní/městské policie pak může pachatele přestupku předvést na policejní služebnu, pokud i přes domluvu dál noční klid narušuje. K omezení rizika možné podjatosti tedy doporučujeme zavolat jinou policii, než u které Váš soused působí (samozřejmě v případě, že ve Vaší obci obecní policie působí). Pokud o to jako oznamovatel přestupku policii požádáte, máte právo na vyrozumění do třiceti dnů o provedených opatřeních. Dále pokud nejste s postupem policie spokojena, pak můžete podat stížnost u útvaru policie, proti jehož příslušníkovi nebo zaměstnanci směřuje. Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení útvaru příslušnému k jejímu vyřízení. Pokud budete mít za to, že Vaše stížnost nebyla řádně vyřízena, může požádat nadřízený útvar policie, aby přešetřil způsob vyřízení stížnosti.
Spíše na okraj a pro úplnost uvádíme, že z hlediska občanského práva přichází v úvahu rovněž žaloba na ochranu osobnosti, žaloba na náhradu škody nebo imateriální (psychické) újmy nebo i prevenční žaloba. Takové řešení je však s ohledem na náklady, složitost a délku trvání sporu řešením víceméně krajním a velmi se doporučuje využít zde právní pomoci.
Pokud jde o Vaše obavy ohledně výpovědi nájmu pronajímatelem, tak tuto výpověď Vám může dát v tříměsíční výpovědní době pronajímatel pouze ze zákonných důvodů, které musí uvést ve výpovědi a které jsou následující:
a) poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu,
b) je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází,
c) má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat, nebo
d) je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.
Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době i v případě, že
a) má být byt užíván pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství, nebo manželství bylo již rozvedeno,
b) potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného nebo pro příbuzného svého manžela v přímé linii nebo ve vedlejší linii v druhém stupni.
Pronajímatel pak nemůže své právo vypovědět nájem ze zmíněných zákonných důvodů zneužívat či obcházet. O to by se jednalo právě např. v případě, že by existenci zákonného důvodu pouze účelově předstíral. Každopádně máte právo podat návrh soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná, a to do dvou měsíců ode dne, kdy Vám výpověď došla. V případě, že by Vám dal pronajímatel výpověď z některého z důvodů, které se týkají pouze nájmu na dobu neurčitou (viz předcházející odstavec), pak občanský zákoník navíc výslovně stanoví, že je povinen nájemci byt znovu pronajmout nebo mu nahradit škodu, nevyužil-li byt do jednoho měsíce od jeho vyklizení nájemcem k účelu uvedenému jako výpovědní důvod. Tato lhůta neběží po dobu potřebnou k úpravě bytu, bylo-li s úpravou započato nejdéle do dvou týdnů po vyklizení bytu a je-li v ní řádně pokračováno.
Pro úplnost ještě uvádíme, že pronajímatel má právo dát nájemci výpověď rovněž bez výpovědní doby, pokud o zvlášť závažné porušení povinnosti nájemcem (zejména nezaplatil-li nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců, poškozuje-li byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem, způsobuje-li jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí nebo užívá-li neoprávněně byt jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno). Opět zde platí obdobně to, co bylo uvedeno výše.