Smlouva na dobu určitou, pracovní neschopnost a mateřská
Od 6.2.2018 jsem na pracovní neschopnosti z důvodu těhotenství. Bohužel 30.4. mi konci smlouva na dobu určitou a předpokládám, ze mi nebude smlouva prodloužena. Termín porodu bych měla mít 14.9.
Měla bych dotaz, zda jsem potom povinna nahlásit se na pracovní úřad a jak se mi bude počítat mateřská dovolená?
Odpověď:
Předpokládáme, že Váš dotaz směřuje spíše k otázce pobírání peněžité pomoci v mateřství (tzv. mateřské) než k samotné mateřské dovolené. Mateřská dovolená je relevantním důvodem nepřítomnosti v práci; tato se Vás týkat nebude, pokud nebude tou dobou v pracovním poměru.
Základní podmínkou nároku na peněžní pomoc v mateřství je účast na pojištění – dále jen „PPM“ v době nástupu na PPM. Nástupem na PPM se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8. týdne do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu, popř. se jím rozumí den porodu, ke kterému došlo před nástupem na PPM. Jestliže si pojištěnka den nástupu na PPM v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na PPM počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu.
Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění zaniklo mimo dobu těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu).
Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
Pokud tedy bude mateřská bezprostředně navazovat na Vaši současnou pracovní neschopnost, pak by s pobíráním PPM neměl být zásadní problém bez ohledu na to, že Vám pracovní poměr skončí dříve, pokud splňujete ostatní výše uvedené podmínky pro pobírání PPM. Pokud by zanikl pracovní poměr i pracovní neschopnost dříve, než byste odešla na PPM, pak na PPM máte nárok do 180 dní ode dne skončení pracovní neschopnosti nebo pracovního poměru (podle toho, co nastalo později).
PPM se poskytuje v zásadě po dobu 28 týdnů, příp. po jinou dobu ve zvláštních případech. Při výpočtu výše peněžité podpory v mateřství by se v zásadě mělo vycházet v příjmů v rozhodném obdobím, kterým je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém jste nastoupila na PPM, které se dále upravuje o vyloučené doby, tj. např. dobu trvání pracovní neschopnosti.
Na úřadu práce nemáte povinnost se hlásit, po dobu pobírání PPM ani nemůžete být v jeho evidenci. Vzhledem k tomu, že po dobu pobírání PPM a příp. násl. i rodičovského příspěvku, jste za zákona účastníkem zdravotního pojištění (pojistné za Vás platí stát), tj. na úřadu práce se po tuto dobu není potřeba hlásit ani z tohoto pohledu.