Sociální dávky – „samoživitelka“
komentář : vypnuto
Chtěla bych se zeptat, na které dávky mám nárok (při splnění podmínek) jako samoživitelka, pokud otec dítěte není uveden v rodném listě?
Odpověď:
Dotaz je velmi široký, nicméně v zásadě lze uvést, že z pohledu nároku na různé sociální dávky nejsou obvykle rozhodující rodinné poměry žadatele. Na dávku máte nárok při splnění zákonných podmínek, které jsou zpravidla určeny především příjmem, případně jinými majetkovými poměry žadatele či tzv. společně posuzovaných osob. V souvislosti s péčí o dítě do určitého věku a při splnění dalších podmínek máte pochopitelně nárok na peněžitou pomoc v mateřství, která se v zásadě odvíjí od příjmu dosaženého před jejím nástupem a po na ni navazující rodičovský příspěvek, který nově činí 300.000,- Kč, přičemž je rozložen do jednotlivých měsíčních splátek, jejichž výše je závislá na zvolené délce pobírání, která může být až 4 roky. Dále může jít především různé dávky státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi, ale i o různá daňová zvýhodnění.
Níže je uveden přehled nejběžnějších dávek a jiných zvýhodnění. U jednotlivých dávek jsou uvedeny pouze nejzákladnější údaje; pro bližší podrobnosti doporučujeme se informovat na příslušném úřadě (v závislosti na typu dávky na Úřadu práce, sociálním odboru obecního úřadu či v případě daňového zvýhodnění na finančním úřadě).
Porodné – poskytován v souvislosti s narozením dítěte žadatelům v nízkými příjmy (příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima společně posuzovaných osob). Výše porodného činí 13 000 Kč na první narozené dítě, při narození druhého dítěte je to 10 000 Kč.
Přídavek na dítě – základní dlouhodobá dávka poskytovaná rodinám (resp. společně posuzovaným osobám) s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmu. Ve zvýšené výměře dávka náleží, pokud některá ze společně posuzovaných osob má příjem z výdělečné činnosti nebo z určitých dávek. Do 6 let věku dítěte – základní výměra 500 Kč, zvýšená 800 Kč, 6–15 let – základní výměra 610 Kč, zvýšená 910 Kč, 15–26 let – základní výměra 700 Kč, zvýšená 1000 Kč.
Ošetřovné na dítě – rodiče samoživitelé mají nárok na ošetřovné na dítě do 10 let věku, a to v případě, že dítě onemocní a nemůže být doma samotné. Platí to i v případě, že jsou vyhlášeny například chřipkové prázdniny nebo je škola (školka) zavřená z nějakého jiného důvodu. Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne je 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za den. Osamělý zaměstnanec, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, má nárok a podpůrčí dobu trvající nejdéle 16 kalendářních dnů (běžně je 9 dnů).
Příspěvek na bydlení – další dávkou, kterou můžete čerpat, pokud máte nižší příjmy, je příspěvek na bydlení. Na ten mají nárok jak vlastník, tak nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny (jednotlivce) nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné náklady stanovené zákonem.
Doplatek na bydlení – v případě, že vám nestačí příspěvek na bydlení z důvodu nízkých příjmů, můžete zažádat o doplatek na bydlení. Jeho výše je stanovena tak, aby vám po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení zůstala částka na živobytí.
Mimořádná okamžitá pomoc – je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Dosáhnout na ni můžete v krizových situacích, které se týkají například toho, když jde o zdraví, přijdete o doklady, potřebujete nejnutnější vybavení domácnosti nebo je nutné uhradit náklady spojené se vzděláním dítěte
Školkovné – pokud pobíráte dávky hmotné nouze, jste osvobozeni od měsíční platby za mateřskou školu a platíte pouze obědy. Ostatní mohou využít slevu na dani z příjmu fyzických osob, a to za umístění potomka v předškolním zařízení. Touto slevou můžete snížit daňovou povinnost na minimum a stát vám může maximálně vrátit to, co jste zaplatili. Školkovné můžete uplatnit pouze jednou za rok, a to při ročním zúčtování daní. Daňovou slevu můžete u zaměstnavatele uplatnit do 15. února 2020. V případě, že si budete dělat sami daňové přiznání, tak máte čas do 1. dubna 2020.
Obědy do škol – v případě, že je vaše finanční situace opravdu špatná, můžete se zapojit do programu Obědy do škol, který poskytuje dětem z rodin v hmotné nouzi úhradu obědů v jídelnách. Informujte se ve škole svého dítěte.
Daňové zvýhodnění na dítě – výhody na děti mohou nyní kromě zaměstnanců čerpat také OSVČ, které uplatňují daňové paušály. Ročně můžete dost ušetřit. Roční dávka na první dítě je 15 204 Kč, 19 404 Kč na druhé dítě, 24 204 Kč za třetí a každé další dítě. Zaměstnaní můžou potom slevu uplatňovat měsíčně v této výši: 1 267 Kč na první dítě, 1 617 Kč na druhé dítě a 2 017 Kč na třetí a každé další dítě.