Ucpání kanalizace sousedem
Máme bohužel vleklé spory se sousedem, který se vedle nás nastěhoval před cca 4 roky. Bohužel v katastrálních mapách byla zakreslena hranice pozemku jinak, než bylo jeho skutečné užívání s naší bývalou sousedkou. Nový soused se dožadoval posunutí hranice pozemku, na což jsme přistoupili pod podmínkou, že dodá zaměření oprávněným geodetem.
K posunu hranic tak opravdu došlo, ačkoliv jsme si byli vědomi
existence možnosti vydržení (užívání něvědomky a v dobré víře),
jelikož nám paní, bydlející v domě ihned po 2. sv. válce potvrdila, že
stav hranic jak byla užívána námi odpovídá již tehdejším poměrům
(jedná se o dům z dob první republiky). Avšak protože našim cílem bylo
mít hlavně klid, přistoupili jsme na posunutí plotu.
Se sousedem je však nemožné se rozumně na čemkoliv domluvit. Posunutím plotu bohužel došlo k tomu, že revizvní šachta na již vybudované kanalizační přípojce (kanalizace dále pokračuje na jeho pozemek) se přesunula z naší do jeho zahrady. Následně přišel s tím (v loňském roce), že si přeje tuto kanalizační šachtu odstranit, což jsme odmítli
v domění, že kanalizační síť , která byla vybudována již před
posunutím těchto hranic (kolem roku 1995) není nutno měnit. Nyní však
došlo k tomu, že šachtu bez jakéhokoliv varování přebudoval tak, že
naši kanalizaci zaslepil a celý dům tak odpojil od kanalizačního řádu.
Když jsem se ho dotázal, zda-li opravdu odpojil naši kanalizační
přípojku, tak mi odpověděl, že rekonstruoval šachtu podle nového
projektu, protože chtěl odstranit zápach, který z ní vycházel. Po
zopakování dotazu, jestli odpojil „naši trubku“ již neodpověděl a
odešel. Nicméně problémy se objevili ihned poté, co tuto
„rekonstrukci“ dokončil a provedením sondy je jasné, že v části
kanalizační přípojky na naší zahradě kanalizace ucpaná není.
Je možné aby takto postupoval, tzn. bez varování odstranil část stavby
a způsobil tak škodu na naší nemovitosti? Je možné se nějak bránit?
Pokud ano, jaký je nejúčinější a vzhledem k nemožnosti používat
sprchu, WC, pračku apod. i nejrychlejší postup?
Odpověď:
Máte-li za to, že jste vlastnické právo k dané části pozemku vydrželi, pak by patrně bylo stále možné domáhat se po sousedovi „vrácení“ pozemku, resp. promítnout tento stav do katastru nemovitostí na základě shodné vůle dotčených osob. Pokud s tím, což je mnohem pravděpodobnější, soused souhlasit nebude, pak je možno podat vlastnickou žalobu (žalobu na vyklizení nemovitosti), v jejímž rámci byste museli vydržení prokázat. V úvahu by připadala i žaloba na určení vlastnického práva k dané části pozemku, avšak pokud je možno uplatnit žalobu „na plnění“ (vyklizení nemovitosti), pak tato by měla mít před určovací žalobou přednost. Bylo by pak na vás, abyste prokázali, že k vydržení skutečně došlo (tj. že byly naplněny všechny zákonné podmínky) – v daném případě zřejmě připadají v úvahu hlavně svědecké výpovědi. Je třeba rovněž počítat s náklady řízení, které jdou v případě neúspěchu na Váš vrub.
Pokud pak jde o přípojku, i v případě, že by k vydržení vlastnického práva k dané části pozemku nedošlo, mohlo za obdobných podmínek dojít k alespoň k jejímu vydržení (resp. vydržení služebnosti inženýrské sítě) – její zřízení na domnělém vlastním pozemku a užívání 10 let. V takovém případě neměl vlastník sousedního pozemku právo stavbu odstranit a lze se pochopitelně domáhat náhrady škody, která tím vznikla. Nejrychlejším prostředkem ke zjednání nápravy pak patrně bylo podání tzv. posesorní žaloby na ochranu držby dle § 1007 OZ, kterou se lze mj. domáhat obnovení původního stavu. V tomto případě však už zřejmě bude po lhůtách (žalobu na ochranu držby podat pouze ve lhůtě šesti týdnů ode dne, kdy se žalobce dozvěděl o svém právu a o osobě, která držbu ohrožuje nebo ruší, nejdéle však do jednoho roku ode dne, kdy žalobce mohl své právo uplatnit poprvé). Jinak se lze ochrany držby (obnovení původního stavu) služebnosti inženýrské sítě domáhat běžnou vlastnickou žalobou. Řízení o ní však může trvat déle. Je však případně možné podat návrh na předběžné opatření.
Vzhledem ke složitosti dané právní problematiky však každopádně doporučujeme se obrátit na advokáta.