Vracím se z rodičovské dovolené a zaměstnavatel pro mě nemá práci. Jaká mám práva?
Dobrý den,
mám dotaz. Vracím se z rodičovské dovolené a zaměstnavatel mi řekl, že moje pracovní pozice byla zrušena. Na co mám v takové situaci nárok? Áda.
Odpověď:
1) Není možné Vám dát výpověď už v době rodičovské dovolené. Dle § 53 odst. 1 zákoníku práce platí, že se zakazuje dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to jest mj. v době, kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou.
2) Po návratu z rodičovské dovolené je možné Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Důvodem nadbytečnosti ovšem nemůže být, pokud by byl na Vaše místo přijatý jiný zaměstnanec na dobu neurčitou. Takováto organizační změna by byla pouze fiktivní, počet pracovních pozic by se ve skutečnosti nesnížil a pouze byste byla nahrazena jiným zaměstnancem. Pokud by Vám bylo řečeno, že na Vaší pozici byla přijata náhrada na dobu neurčitou a z tohoto důvodu dostáváte výpověď, výpověď by byla neplatná a do 2 měsíců by se dala napadnout u soudu, kde byste s velkou pravděpodobností uspěla.
3) Po návratu z rodičovské dovolené máte právo na zařazení do práce dle Vaší pracovní smlouvy, nikoliv však na totožné místo, ze kterého jste odešla na rodičovskou, eventuálně již mateřskou dovolenou. Pro Vaše opětovné zařazení je tedy důležité, jaký druh práce a místo výkonu práce máte sjednaný v pracovní smlouvě. To vyplývá z § 47 zákoníku práce, kde není povinnost nastoupit na stejnou pozici při návratu z rodičovské dovolené zakotvena.
4) Pokud tedy není možné zařadit Vás ani na jiné místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě, je možné, že dostanete výpověď. Budete mít nárok na 2 měsíční výpovědní lhůtu a 3 platy odstupného. To vyplývá z následujících ustanovení:
§ 51 odst. 1 zákoníku práce: Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce.
§ 67 odst. 1 zákoníku práce: Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
5) V době, kdy poběží 2měsíční výpovědní lhůta, nemůžete být úkolována jinou prací, než odpovídá Vaší pracovní smlouvě. Přirozeně by žádné takové úkoly neměly ani existovat, neboť z důvodu jejich neexistence je nutné Vám dát výpověď. Půjde tedy o překážku na straně zaměstnavatele dle § 208 a budete mít nárok na standardní mzdu, i když zůstanete doma:
§ 208 zákoníku práce: Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy