Zánik SJM – exekuce
Zdědila jsem 1/2 podíl bytu. Druhou vlastní otec,jeho 1/2 podíl je zatížen několika exekucemi. Mohu o svůj podíl přijít,když exekutor provede dražbu na otcovu polovinu? V katastru jsou bohužel některé exekuce zapsané i na mojí polovinu ( na celou bytovou jednotku),protože než maminka zemřela byl byt špatně zapsaný v katastru,jako SJM ( rodiče však byli řadu let rozvedení). Vypořádání SJM dodala na katastr notářka při ukončení dědictví. Já požádala písemně exekutory,aby opravili zápis v katastru správně pouze na otcův podíl,ale zatím se nic neděje (je to už 5 měsíců). Je tedy možné,že dá exekutor do dražby celý byt?
Odpověď:
V dané záležitosti záleží na více okolnostech.
K zániku společného jmění manželů dochází rozvodem, nicméně druhou fází je jeho vypořádání.
Dohoda o vypořádání má vždy účinky ke dni, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, bez ohledu na to, zda dohoda byla uzavřena před anebo po zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění. Je-li však předmětem vypořádání věc, která se zapisuje do veřejného seznamu, nabývá dohoda právních účinků v části týkající se této věci zápisem do veřejného seznamu. Zápis vlastnických poměrů k nemovitosti na základě vypořádání společného jmění tedy nabývá právních účinků až ke dni zápisu do katastru nemovitostí (resp. ke dni podání příslušného návrhu na vklad). K obdobnému lze dojít i v případě, kdy k vypořádání došlo na základě fikce dle § 741 občanského zákoníku (pokud nedošlo k dohodě do 3 let od zániku společného jmění), neboť se jedná o vlastnické právo k nemovitosti, které se nabývá zápisem do katastru.
Z toho tedy vyplývá, že pokud exekutor postihl danou nemovitost pro otcovy dluhy, které se měly vztahovat ke společnému jmění, a které vznikly před zánikem společného jmění (tj. do rozvodu manželství), pak máme za to, že daná nemovitost může být předmětem exekučního prodeje. Poněkud odlišná situace může být v případě, že otcovy dluhy vznikly po rozvodu; byť, jak je uvedeno výše, k účinkům vkladu změny vlastnického práva na základě vypořádání dochází až zápisem do KN, společné jmění v této době již zaniklo ze zákona a exekuce tedy nemůže postihovat majetek, který již ve společném jmění není, byť dosud nedošlo k jeho vypořádání. Exekutor však vychází v souladu se zákonem ze stavu zápisu ve veřejném registru v dané době.
Pokud máte za to, že v daném případě právo k majetku nepřipouští výkon rozhodnutí (je exekučně postižena část majetku, která není ve vlastnictví povinného, ani v SJM), je třeba uplatnit vůči oprávněnému návrh (žalobu) na vyloučení majetku z výkonu rozhodnutí dle § 267 OSŘ. Exekutor nesmí do doby rozhodnutí o žalobě danou nemovitost v dražbě prodat. V případě podání žaloby se doporučujeme obrátit na příslušného právního profesionála (advokáta).