Zastavení půjčené věci
Chtěla bych se zeptat co mohu dělat v případě, že jsem známé půjčila telefon na základě ústní dohody a ona stále jen slibuje, že mi ho vrátí ale zatím se tak nestalo. Vypůjčila jsem ji telefon za podmínky, že neskončí v zastavárně a že hned jak bude mít zpět svůj vlastní telefon, že mi ho vrátí. Pak jsem se neočekávaně stěhovala pryč, tudíž jsem chtěla svůj telefon nazpět ale ona mi oznámila, že telefon je v zastavárně a pošle mi ho poštou (to se mělo stát 14.3.2017) doteď ale stále nic neposlala. Proto bych se chtěla zeptat, zda mám nějakou šanci ho dostat zpět, pokud jde pouze o ústní dohodu. Přítel byl u toho, když jsem ji telefon půjčovala, takže svědka na to mám.
Odpověď:
Vaše známá nepochybně porušila závazek ze smlouvy uzavřené mezi vámi. Zastavit Vaši věc je možné pouze s Vaším souhlasem. Je-li však zastavárník v dobré víře, že zástavce je oprávněn věc zastavit, zástavní právo k věci vznikne, i kdyby mu ji předal zástavce, který k tomu nebyl oprávněn (což je případ Vaší známé). Právo na vydání věci vůči provozovateli zastavárny pak ovšem máte v případě, pokud prokážete, že věc jste pozbyla ztrátou nebo činem povahy úmyslného trestného činu, což by se v daném případě zřejmě prokazovalo těžko..
Jinak máte vůči Vaší známé právo na náhradu škody, která Vám neoprávněným zastavením vypůjčené věci vznikla.
Vždy je nejlepší řešit záležitost mimosoudně s Vaši známou, nejlépe se ji pokusit přimět, aby mobilní telefon v zastavárně vyplatila a tento Vám vrátila. Nebude-li to ovšem možné, pak nezbývá, než se domáhat svých nároků složitější, tj. soudní cestou prostřednictvím žaloby na Vaši známou na vydání věci či alternativně zaplacení částky z titulu náhrady škody. Vzhledem k ústně uzavřené dohodě je zde samozřejmě otázka obtížnějšího dokazování (pokud Vaše známá bude uzavření takové smlouvy popírat). Soud hodnotí důkazy na základě své úvahy podle zásady volného hodnocení důkazů. Pokud však soud nebude mít pochybnosti o důvěryhodnosti výpovědi Vašeho přítele, pak by i na základě této výpovědi měl považovat tuto skutečnost za prokázanou.
Před podáním žaloby je však třeba posoudit, zda by bylo její podání vůbec účelné, ať už z hlediska nákladů řízení (soudní poplatek a další náklady), pravděpodobnosti jejího úspěchu a zda případný vyhovující rozsudek bude vůbec vymahatelný vzhledem k majetkové situaci Vaší známé.
V úvahu připadá rovněž podání trestního oznámení či oznámení o přestupku (v závislosti na tom, zda škoda přesahuje 5.000,- Kč), neboť v daném jednání by mohl být shledáván podvod. V daném řízení byste se rovněž mohla připojit s adhezním nárokem na náhradu škody způsobené Vám trestným činem či přestupkem, což by Vám ušetřilo náklady řízení.