Zrušení spoluvlastnictví – podíl na domě s exekucí
Prosím Vás o radu, jestli je vůbec možná. Bydlím v domku s podílem po manželovi, s jeho 3 dcerami, která jedná z nich má na domě exekuci. Jsem podle nich cizí a vyčítají, že jsem jim ukradla část domu.Žádala jsem je, aby mi vyplatili moji část a odejdu. Nejdříve si udělali podle sebe odhad, a z toho , že mi dají podíl,To už neplatí, chtějí, abych se vystěhovala, oni prý vylepší domek a potom prý mi dají z prodeje část. Ovšem já mám strach, když odejdu z domu, tak mi nic nedají. Kdybych mohla můj podíl prodat, nevím co mám dělat. je mi 74l, a jestě bych chtěla žít v klidu. V prosinci mě napadla ta s exekucí, odvezla mě sanitka, byla tu i policie, ona křičela, že mě zabije, že jsem jim ukradla barák. Tak ráda bych odešla, mám ale malý důchod a peníze bych potřebovala. , kdybych šla do podnájmu, abych si přidávala. Prosím, nevím co mám dělat a na koho se obrátit. Moc děkuji Bedřichová Omlouvám se, jestli jsem psala zmateně, ale jsem moc neštastná.
Odpověď:
Základní zásadou spoluvlastnictví je, že nikdo nesmí být nucen ve spoluvlastnictví setrvat. Každý ze spoluvlastníků může kdykoli žádat o zrušení spoluvlastnictví. Nesmí tak ale žádat v nevhodnou dobu nebo jen k újmě některého ze spoluvlastníků. Spoluvlastnictví se zrušuje dohodou všech spoluvlastníků; dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání. Jedná-li se o spoluvlastnictví nemovité věci, vyžaduje dohoda písemnou formu. Spoluvlastníci se vypořádají rozdělením společné věci, jejím prodejem z volné ruky nebo ve veřejné dražbě s rozdělením výtěžku, anebo převedením vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům s vyplacením ostatních. Nedohodnou-li se spoluvlastníci o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne o něm na návrh některého ze spoluvlastníků soud. Rozhodne-li soud o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne zároveň o způsobu vypořádání spoluvlastníků.
Za Vámi popisované situace se jeví jako vhodné řešení zrušení spoluvlastnictví s vypořádáním buď přímým prodejem nebo prodejem ve veřejné dražbě s rozdělením výtěžku, anebo převedením vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům s vyplacením ostatních. Pokud ostatní spoluvlastníci se nechtějí na tomto dohodnout, pak můžete podat soudu návrh na zrušení spoluvlastnictví a určení způsobu vypořádání spoluvlastníků.
Je možné i řešení, že spoluvlastníci rozhodnou dvoutřetinovou většinou o „vylepšení“ domu a pak ho prodají (např. za účelem dosažení vyššího výtěžku z prodeje). Pokud byste byla ochotna toto akceptovat, pak v případě, že by po rekonstrukci domku se ostatní spoluvlastníci nechtěli na zrušení spoluvlastnictví dohodnout, máte stále možnost podat návrh na zrušení k sodu (ten můžete podat kdykoliv, nesmí však být podán v nevhodnou dobu – za kterou lze nejspíš považovat dobu rekonstrukce). Ideální by však v takovém případě bylo předem se s ostatními spoluvlastníky písemně dohodnou na rekonstrukci a vypořádáním následným prodejem domku.
Na výše uvedenou možnost zrušení spoluvlastnictví by v zásadě nemala mít vliv ani skutečnost, že na podíl jednoho ze spoluvlastníků je uvelena exekuce. Zrušení a vypořádání spoluvlastnictví však nemůže být na újmu oprávněnému, na jehož návrh byl nařízen výkon rozhodnutí prodejem spoluvlastnického podílu povinného. Dojde-li po nařízení výkonu rozhodnutí ke zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, při němž povinný pozbyl své spoluvlastnické právo, jde o právní skutečnost, na základě které soud podle § 107a OSŘ na návrh oprávněného rozhodne o vstupu nabyvatele spoluvlastnického podílu do řízení o výkon rozhodnutí na místo povinného.