Pomluva
Mám na Vás dotaz zda se nějakým způsobem mohu bránit
pomluvám které na svém pracovišti šíří moje sestra. Jde o to, že spolu
nejsme v žádném kontaktu již 4 roky a ona jak se říká si mě ustavičně
bere do pusy. Vykládá spolupracovníkům jak jsem nebo nejsem nemocná,
že bych nejraději důchod atd.Na jejím pracovišti mě nikdo nezná to je
jedna věc a za druhé dnes do toho zatáhla mojí letitou kamarádku
kterou také nezná.Ve smyslu, že jsem to mněla vykládat já.Chápu, že je
toto věc banální, jde mi jen o to aby si mě nebrala do pusy.
Odpověď:
Proti pomluvě, kterou se rozumí závažný zásah do osobnosti pomlouvané osoby v důsledku šíření nepravdivých údajů a informací o této osobě ústně, písemně, tiskem, na internetu apod., kdy toto jednání je způsobilé narušit soukromí pomlouvaného, negativně zasáhnout do jeho pracovního života, poškodit jeho dobrou pověst u spoluobčanů či mu způsobit jinou újmu, se lze v zásadě bránit prostředky trestního práva, včetně správního, jakož i prostředky práva soukromého.
1. Předně doporučujeme řešit uvedenou záležitost cestou oznámení o přestupku u obecního úřadu, v jehož obvodu územní působnosti byl přestupek spáchán (tj. místo, kde došlo k pomluvě). V oznámení je třeba poskytnout náležitý popis skutkového stavu, přiložit veškeré důkazy a označit případné svědky. Přestupkové řízení pak vede příslušný úřad ze své úřední povinnosti. V rámci přestupkového řízení může být pomlouvajícímu uložena povinnost zaplatit pokutu, omluvit se pomlouvané osobě, jakož i povinnost nahradit pomlouvané osobě újmu, která jí byla šířením nepravdivé informace způsobena (takovou újmu musíte uplatnit v rámci tzv. adhezního řízení, včetně jejího vyčíslení).
2. Proti pomluvě se lze bránit i cestou civilní žaloby na ochranu osobnosti, v níž máte právo domáhat se toho, aby od neoprávněného zásahu bylo upuštěno a aby byl odstraněn jeho následek. Žalobou na ochranu osobnosti se lze dále domáhat veřejné omluvy zpravidla na místě a způsobem, jmž byla pomluva zveřejněna. Současně může také poškozená osoba požadovat finanční odškodnění za újmu, kterou utrpěla. Tento způsob však klade vyšší nároky na žalobce, na jehož bedrech leží břemeno tvrzení i důkazní a jsou s ním spojeny i finanční náklady, včetně nákladů na právní pomoc advokáta, kterého lze v tomto případě doporučit. Obdobného výsledku lze v zásadě dosáhnout i v přestupkovém řízení, proto tento způsob má prakticky smysl pouze tam, kde se vinu nepodaří pomlouvači prokázat v přestpkovém řízení, či pokud v adhezním řízení nebyla újma přiznána.
3. V krajním případě se může jednat i o trestný čin, což lze řešit cestou trestního oznámení na policii.
Na základě výše uvedeného doporučjeme řešit Vaší situaci prostřednictvím oznámení o přestupku na příslušném obecním úřadu.