• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

15
LIS
2020

Americký Sbor volitelů chrání zájmy velkého kapitálu – 2. část

Štítky: Amerika, Politika, Rozhovor
Autor: The Capital News
komentář : vypnuto

3. listopadu proběhly ve Spojených státech prezidentské volby. Výsledky dosud nebyly potvrzeny, ale hlasování se již zapsalo jako snad nejspornější v historii země. Zeptali jsme se politického aktivisty z New Yorku, Grega Butterfielda na komentář k průběhu této skandální kampaně.

(Pokračování – 2. část; 1. část ZDE)

Jsme přivykáni na fakt, že z pohledu politického mainstreamu jsou narušování voleb a porušování pravidel charakteristické pro „Rusko, Čínu, Írán, Bělorusko“ a jiné země s údajně nerozvinutou demokratickou tradicí. Dojde ale nyní ke změně našeho chápání situace?

Doufám, že lidé na celém světě po této zkušenosti lépe pochopí, jak nedemokratické ve skutečnosti Spojené státy jsou. Pokrytectví Spojených států, které se vyhlašují univerzálním rozhodčím posuzujícím kvalitu demokracie ve světě, už snad musí vidět každý.

Na jedné straně se Donald Trump a jeho stoupenci měsíce snaží o potlačení hlasů. Dobře vědí, že mnoho lidí mělo strach z pokračování jeho vlády a bylo připravených jej zavrhnout kvůli naprosté nedbalosti, kzterou předvedl při řešení pandemie Covid-19, i kvůli jeho otevřené výzvě k rasistickému násilí. Trump proto lhal, když začal bez jakéhokoliv důkazu zpochybňovat odevzdané korespondenční hlasy. Šel tak daleko, že svého nominanta Louise DeJoye pověřil sabotáží vnitřní činnosti americké pošty. Snažil se zastrašovat voliče, zejména za řad černochů a dalších utlačovaných menšin, povzbuzoval své rasistické bělošské stoupence, aby „monitorovali“ volební místnosti, žádal přítomnost svých fašistických gangů u volebních uren.

Po volbách se Trump okamžitě prohlásil za vítěze, předtím než byly spočteny odevzdané hlasy. Dnes jeho přátelé pokračují v zastrašování pracovníků pošty ve státech jako je Pensylvánie a Arizona, kde stále probíhá dopočítávání hlasů. Snaží se domoci zastavení sčítání zcela legitimně odevzdaných hlasů u soudů.

Na druhé straně víme, že si za to Demokratická strana může do značné míry sama. Zkraje tohoto roku vůdcové Demokratické strany opět [stejně jako v roce 2016] sabotovali kampaň Bernieho Sanderse, který přišel se sociálně demokratickým programem apelujícím na mnohem větší počet dělníků včetně mnoha těch, kteří byli polapeni v Trumpově síti. Demokratičtí vůdcové místo toho nominovali Joe Bidena, pravičáka, který se nemůže vykázat žádnou snahou oponovat ekonomickému vykořisťování, rasistickému násilí nebo válkám. To je dostalo do značné nevýhody.

Je jasné, že lidé šli volit proti Trumpovi ne proto, že by věřili, že by Biden nebo Demokraté vyřešili hluboké problémy této země. Proto ani Demokraté nedosáhli žádných převratných úspěchů ve volbách do Senátu a jiných volebních střetnutích, ve které doufali. Je opět zajímavé, že to byli „outsideři“ mezi Demokraty vystupující se sociálně demokratickým programem, například Ilhan Omar nebo Alexandria Ocasio-Cortez, kteří dosáhli největších úspěchů.

Pro ty z nás, kteří bojují za vytvoření nezávislého hnutí v zájmu pracujících, je jasné, že boj za pracovní místa, dostupnou zdravotní péči, bydlení, proti válce a rasové nespravedlnosti musí pokračovat, ať už bude v Bílém domě Trump nebo Biden.

Slyšel jste o ověřených případech volebních podvodů v těchto nebo minulých amerických volbách? Byli ve Spojených státech stíháni lidé, kteří se pokusili o volební podvody?

V moderních dějinách žádný takový velký případ volebního podvodu nenastal. Volební systém je velmi úzce kontrolovaný a volba mezi dvěma kapitalistickými stranami je velmi zredukovaná a zcela v mezích systému.

Skutečným problémem je potlačování hlasování. To se otevřeně ukázalo ve volbách v roce 2000 na Floridě, kdy byli Bushem zmobilizováni pravicoví kubánští exulanti, aby zastrašováním černošských voličů a seniorů zabránili jejich účasti u voleb. Od té doby se potlačování hlasování bělošskými rasisty stalo obecnějším problémem řady jižních a středozápadních států.

Tady je třeba připomenout, že černoši ve velké části Spojených států získali reálnou možnost volit až s přijetím Zákonu o občanských právech v roce 1965. Zákon zrušil širokou paletu rasistických zákonů a zastrašovacích taktik přijatých jednotlivými státy, které měly za cíl bránit Afroameričanům v možnosti volit. Zákon o občanských právech nebyl nějakou dobrou vůlí vládnoucí třídy, ale byl na ní vynucen mocným hnutím za občanská práva čítajícím miliony černošských i bělošských dělníků vedených takovými osobnostmi jako Dr. Martin Luther King Jr. a Malcolm X.

V roce 2012 Nejvyšší soud Spojených států zrušil klíčová ustanovení Zákonu o občanských právech. Dnes opět mnoho států, a nejen na Jihu, přijalo zákony, které staví překážky naplnění volebního práva černochů, Latinoameričanů, Asijců, Arabů, původních obyvatel a chudých lidí jakékoliv barvy pleti.

Kolem volby korespondenčními hlasy vzniklo mnoho kontroverzí. Je-li nám známo, úřady stále nemohou najít na 200 tisíc chybějících lístků. Je tohle normální situace? Také volební lístky doručené později se v některých případech sčítají a v jiných jsou neplatné. Je tohle normální?

Co víme už nyní, je, že tento systém byl úmyslně sabotován Trumpem jmenovaným šéfem Poštovní služby, který nechal zpomalit doručování korespondenčních lístků, a to zejména v tzv. „nevyhraněných státech“, kde se lámalo získávání volitelů pro jednoho z kandidátů. Jedním ze zastaralých aspektů amerického volebního systému je, že každý z 50 států má svá vlastní pravidla a regulace týkající se hlasování poštou a hlasování v nepřítomnosti. V některých státech se hlasy započítávají pouze pokud dorazí do dnes voleb, v jiných k jejich platnosti stačí, když jsou v den voleb na poště orazítkované.

Mnoho lidí si bylo vědomo, že se Trump pokusí sabotovat volbu korespondenčními hlasy. Proto mnoho lidí poslalo své hlasovací lístky mnoho dní dopředu, nebo si počkalo na osobní hlasování v obavách, že jejich korespondenční hlasy nebudou sečteny. Znovu bych zdůraznit, že všechny tyto nejasnosti vycházejí jen a pouze z nedemokratického systému Sboru volitelů. Dokonce ani těch 200 tisíc ztracených lístků, pokud k jejich ztrátě skutečně došlo, by nemělo žádný výrazný vliv, kdyby platila zásada jeden hlas na lístku rovná se jeden hlas pro kandidáta a rozhoduje většina.

Judicial Watch zveřejnila studii provedenou v září 2020, která ukázala, že ve 353 amerických volebních distriktech je registrováno o 1,8 milionu voličů více než je osob ve voličském věku. Podle Judicial Watch má 8 států registraci voličů vyšší než 100 procent: Aljaška, Colorado, Maine, Maryland, Michigan, New Jersey, Rhode Island a Vermont. Neslouží tyto registrace manipulacím s hlasy?

Tady je třeba vzít v úvahu, že Judicial Watch je stranická organizace loajální k Republikánské straně, není to objektivní informační zdroj. Její čísla je tedy nutné přijímat skepticky. Tato skupina také bojuje za legislativní akce v různých státech s cílem vyřadit „neaktivní“ voliče, což je kódové označení pro dělnické voliče a často voliče z řad menšin, voliče, kteří nevolili v předchozích volbách, ale mohou si přát volit v těchto prezidentských volbách.

Chaotický charakter amerického volebního systému, kde každý stát přijímá své vlastní regulace a je odpovědný za správu registračních listů voličů pak usnadňuje skupinám typu Judicial Watch s pravicovou agendou rozšiřovat různé konspirační teorie. O volebních manipulacích tohoto typu ale nejsou důkazy. Je třeba si také říct, že ze jmenovaných států s údajně nadsazeným počtem registrovaných voličů by měl pouze jeden, a sice Michigan, jakoukoliv váhu při ovlivnění složení Sboru volitelů v prezidentských volbách.

Podle zpráv médií volilo předčasně řada dávno mrtvých lidí. Zpochybňuje to samotnou volební proceduru?

A opět v této věci jde o obrovské množství dezinformací vycházející z Trumpova tábora, z nichž řada je pak bohužel zahraničními médii brána za bernou minci. Nejsou žádné důkazy, že došlo k nějakým rozšířeným podvodům s využitím jmen mrtvých osob.

Jeden z široce medializovaných případů se týkal Williama Bradleyho z Detroitu v Michiganu. Tento příběh se šířil internetem a stal se bojovou linií pro krajní pravici v Michiganu a jinde. Ale když se to prošetřovalo, zjistilo se, že k žádnému podvádění nedošlo. Bradley nebyl ani po své smrti odstraněn ze seznamu registrovaných voličů. Jeho syn stejného jména žijící na stejné adrese proto dostal poštou dva hlasovací lístky. Jeden zničil a druhý poslal poštou, aniž si všiml, že omylem poslal lístek, který byl určen pro jeho otce.

 

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Veřejný sektor v Německu vstoupil do výstražné stávky

16 března, 2023

Británie si stále myslí, že je impériem, ale císař je nahý

16 března, 2023

Otřes amerického finančního světa po pádu dvou velkých bank

15 března, 2023

Protestní pochod dělníků a studentů v Ekvádoru

15 března, 2023

140 let od úmrtí Karla Marxe

14 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.