• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

29
ČVC
2013

Když minerálkovým korporacím teče do bot

Autor: Nikola Čech
komentář : vypnuto

V posledních dnech, s příchodem mimořádného horka, se v Česku naplno rozhořel spor mezi zastánci kohoutkové a balené vody o jejich kvalitu. Firma Veolia, která zaujímá dominantní postavení v českém vodárenství, přišla s iniciativou propagace podávání kohoutkové vody v restauracích a kavárnách. Na úspěch tohoto projektu reagoval Svaz minerálních vod prohlášením pro tisk, které kvalitu vody z vodovodu zpochybňuje.

Vodovod nebo lahev?

Podle tiskové zprávy Svazu minerálních vod vydané jeho předsedkyní ing. Janou Ježkovou není voda ve vodovodu tak přísně a často kontrolovaná jako balená voda s jasným složením uvedeným na etiketě. Jde údajně často o méně kvalitní vodu pocházející z povrchových zdrojů, zatímco voda v lahvích má prý svůj původ výlučně v kvalitních podzemních zdrojích a nepodléhá chemických úpravám a dezinfekci. Minerálkové korporace tvrdí, že voda z vodovodu nepodléhá tak přísným limitům kvality jako voda balená, může obsahovat pesticidy a zbytky léčiv a má prý také nestálé senzorické vlastnosti.

Firmy, které si udělaly byznys z balení vody do plastových lahví a jejího prodeje, mají ze svého pohledu proč být nervózní a napadat vodovodní vodu. Po jejich úžasném marketingovém úspěchu, kdy v 90. letech přesvědčily veřejnost, že voda z kohoutků není kvalitní (a zejména ne vhodná pro kojence a děti), se od roku 2005 potýkají s nepřetržitým poklesem prodeje balené vody, který se v časech ekonomické krize ještě zrychlil. Voda z vodovodu se naopak může těšit stále rostoucímu zájmu. Její pravidelné pití udává v průzkumech téměř 90 % českých spotřebitelů. Také projekty, jako je ten firmy Veolia, nebo šířeji zaměřená a již déle probíhající iniciativa občanského sdružení Česko pije z vodovodu, slaví úspěch: v ČR dnes můžete dostat vodu z kohoutku již v bezmála dvou tisících restauracích!

Balená voda je shit pro lidi!

Jak se to ovšem skutečně má s kvalitou vodovodní a balené vody? Na tuto otázku odpověděl v roce 2009 spotřebitelský test kvality vody provedený občanským sdružením spotřebitelů TEST (výsledky zveřejněny v časopise dTEST). Výsledky byly jednoznačné: balená voda oproti kohoutkové zcela propadla!

Pramenité a minerální balené vody koupené v kamenných obchodech obsahovaly nadlimitní množství organotrofních bakterií způsobujících průjmy, nadlimitní množství dusitanů, benzpyrenu a polycyklických aromatických uhlovodíků. Některé obsahovaly stopy chloroformu, což by u údajně pramenitých, nedezinfikovaných podzemních vod vůbec nemělo nastat. Balené neperlivé vody měly také často nízké pH. Oproti tomu testovaná voda z vodovodních řadů Prahy, Brna, Ostravy, Plzně a Liberce byla shledána zdravotně nezávadnou – jediný menší nedostatek představovalo zvýšené množství železa ve vodě z Plzně.

Tyto výsledky prokazující nezávadnost a LEPŠÍ kvalitu vodovodní vody potvrdil ve svých nálezech také Státní zdravotní ústav. Hlavní hygienik ČR, Vladimír Valenta, v reakci na vyjádření minerálkových korporací rovněž dosvědčil, že pitná voda v ČR má vysokou kvalitu a je zdravotně nezávadná.  Množství léčiv ve vodě z vodovodu se nachází pod hranicí detekovatelnosti. Odhaduje se například, že aby do sebe člověk dostal dávku ibuprofenu, která se skrývá v jedné tabletě tohoto léku proti bolesti, musel by pít denně 2 litry vody po dobu 26 tisíc let! V pitné vodě, kterou člověk denně vypije, se nachází 150x méně estrogenů, než kolik jich obsahuje půl litru kravského mléka.

Obdobné výsledky přicházejí ze VŠECH vyspělých zahraničních zemí. Vodovodní voda nedávno excelovala nad balenými vodami v testu jedné z nejstarších spotřebitelských organizací v Evropě, německé Stiftung Warentest. Rovněž Profesor Paul Younger z Glagow University spolu s dalšími vědci došli koncem roku 2012 k závěru, že vodovodní voda (v Británii) se mnohem přísněji kontroluje než voda balená a riziko bakteriální infekce po jejím vypití je mnohem nižší.

Navzdory předsudkům řady spotřebitelů a manipulativním kampaním potravinářských korporací překonává vodovodní voda tu balenou nejen v kvalitě a zdravotní nezávadnosti ale i v chuti. Při testování chuti vody na slepo, které v roce 2007 provedl britský magazín znalců vín Decanter a jehož se účastnili nejvyhlášenější sommeliéři, se londýnská voda z vodovodu s cenou 1 pence za litr umístila na třetím místě ze 24 testovaných vzorků. První skončila balená voda Waiwera z Nového Zélandu s cenou 9 liber za litr.  Obdobně při výzkumu chuti vody pořádaném CBS News v USA dopadla ze čtyř vzorků suverénně nejlépe voda z newyorského vodovodu, kterou za nejchutnější označilo 45% degustátorů.

Při cenovém srovnání vychází v Česku prodávaná balená pramenitá voda (za litr) zhruba 40-100x dražší než voda z vodovodu. Pokud by člověk postupoval při koupi jiného zboží obdobně jako při koupi balené vody, sáhnul by si do regálu třeba pro rohlík za 80 až 200 korun! Opravdu kšeft jako prase!

Balená voda je shit pro přírodu!

Balená voda ovšem není jen dražší, méně chutná a méně kvalitní než voda z vodovodu. Její produkce představuje obrovskou zátěž pro přírodu, a to jak kvůli výrobě plastových lahví tak kvůli jejich přepravě. Co do produkce emisí oxidu uhličitého je výroba jednoho litru kohoutkové vody tisíckrát šetrnější než výroba litru vody v PET lahvi. Výroba půl litru balené vody vyžaduje spotřebu 10 litrů běžné vody.

Na světě přibývá každoročně 141 miliard plastových lahví, které nejsou recyklovány. V Evropě je recyklováno jen cca polovina vyrobených PET lahví, zbytek skončí zavezený na skládkách s dobou rozpadu v průměru 450 let, nebo ve spalovnách odpadu. V horším případě nakonec skončí v moři. Podílí se tak významnou měrou na vzniku gigantické oblasti koncentrace rozkládajícího se plastového odpadu v severním Tichém oceánu s rozlohou čtyřikrát větší než je rozloha Německa a na vzniku méně rozsáhlých podobně znečištěných ploch v dalších částech světových oceánů.

Částice plastu z PET lahví byly při výzkumu nizozemského vědce Jana van Franekera nalezeny v žaludku 95% z 560 jedinců buřňáků ledních z osmi zemí. Podle statistik programu OSN pro životní prostředí způsobují plasty každoročně smrt více než jednoho milionu mořských ptáků a asi sto tisíce mořských savců.

Nepodporujte korporace koupí balené vody

Balená tzv. pramenitá a pitná voda v PET lahvi je nepochybně jeden z nejzbytečnějších produktů, jehož prodej pohání převážně masivní reklama (na jejíž financování připadá asi 15% z ceny lahve). Jde o produkt, který nepomáhá lidskému zdraví a vysloveně škodí jak peněženkám tak přírodě. Minerálky pak představují potravinový doplněk, který lze úspěšně uplatnit v určitých dietách, ale rozhodně není vhodný pro pravidelnou konzumaci. Pro ni se naopak skvěle hodí voda, která vytéká z našich kohoutků.

Trh balených minerálních, pramenitých a pitných vod je v ČR ve velké části kontrolován firmou Karlovarské minerální vody (Mattoni, Magnesia, Aquila), za kterou stojí italský kapitál s netransparentní strukturou. Jde o firmu neblaze proslulou svým podílem na dlouhodobé devastaci a ekologickém zatížení lázní Kyselka. Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod, který vydal prohlášení proti vodě z kohoutku, zastává v Karlovarských minerálních vodách funkci členky dozorčí rady. Karlovarské minerální vody mají vliv také ve společnosti Hanácká kyselka. Značky Poděbradka a Dobrá voda patří pod rakouskou firmu MIRA kontrolovanou Raiffeisenbank, Karlovarská korunní (Korunní) je ve vlastnictví domácího kapitálu, Ondráškovka a Šaratice patří do private equity skupiny Arca Capital se sídlem na Slovensku. Svůj podíl na trhu balené vody mají rovněž americké nadnárodní společnosti Coca-Cola (Bonaqua) a PepsiCo (TomaNatura).

Nepodporujte tyto korporace prodávající neekologickou, drahou a nečistou balenou „shit-vodu“ a přidejte se ke stále sílícímu celosvětovému hnutí bojkotující tento produkt a propagující naopak čistou a chutnou vodu z vodovodu jako veřejný statek přístupný všem. Požadujte v restauracích a kavárnách, které navštěvujete, místo balené vody vodu z kohoutku zdarma.

Příběh balené vody – ZDE

Britské Tesco prodávalo vodu z vodovodu 25x dráž jako značkovou – ZDE

Předseda představenstva Nestlé: zprivatizujme všechnu vodu světa! – ZDE

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Intenzivní protesty proti plánům české vlády zvýšit věk odchodu do důchodu

25 dubna, 2023

Stažení cel EU na ukrajinské obilí selhalo, protože východoevropské země vystoupily do opozice

24 dubna, 2023

Boje v Chartúmu ohrožují poslední pokus o příměří

22 dubna, 2023

Po přijetí penzijní reformy vyšli francouzští pracující opět do ulic

18 dubna, 2023

Stávka bezpečnostních pracovníků letišť v Německu

17 dubna, 2023

Archivy

  • Duben 2023
  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.