Měsíce okupace se vyplatily: Bangladéšští zaměstnanci v oděvnictví dosáhli 77% zvýšení svých mezd
Přinášíme vám překlad článku o boji textilních dělníků v Bangladéši. Originál naleznete zde: http://libcom.org/blog/bangladeshi-garment-workers-win-77-pay-rise-14112013.
Po čtyřdenní odstávce stovek továren provázenou stávkami a sérií násilných střetů, do kterých se zapojily desítky tisíc lidí, donutili bangladéšští pracovníci v oděvnictví jejich šéfy k 77% zvýšení minimální mzdy. I když ta stále patří mezi nejnižší minimální mzdy na světě. Doufejme, že toto vítězství bude povzbuzením pro další textilní pracovníky v Indii, Číně, Kambodži a Laosu, kteří jsou prozatím od přímé konfrontace svými šéfy zastrašováni hrozbami propouštění či přemísťování. V celém regionu jsou zaměstnány v textilu miliony pracovníků, kteří produkují více než 75% HDP zemí v tomto regionu, takže vedení forem nemohou ustát odstávku výroby déle než pár dní.
Oděvní průmysl v regionu se dostalo výrazné mezinárodní pozornosti v průběhu minulého roku. Obrovský dubnový požár továrny, která zapříčinila smrt 1100 lidí, poukázala na bídné mzdy, špatné pracovní podmínky a neexistující zajištění bezpečnosti práce, které v tomto oboru v regionu dlouhodobě panují.
Přesto že mocné nadnárodní korporace prohlašovaly, že tlačí na bangladéšskou vládu, aby byly pracovní předpisy dodržovány, změnilo se jen málo. Až nynější nárůst měsíční minimální mzdy z 38 dolarů až na 68 dolarů může zapříčinit, že se dělnící dostanou do pozice, kdy budou mít své životy více ve vlastních rukou. Ačkoli budou podle mezinárodních standardů stále spadat do pásma chudoby, zvýšení mzdy výrazně zvýší životy čtyř milionů bangladéšských dělníků, kteří pracují v tomto odvětví.
Zvýšení platu ještě musí být oficiálně potvrzené razítkem vlády (očekává se koncem tohoto týdne), nicméně management továren se zvýšení mezd stále brání, což odůvodňují následovně:
„Navrhovaná mzda pro nekvalifikované pracovníky by významně zvýšila výrobní náklady místních továren a tak by je na silně konkurenčním globálním trhu zničila.“
Rozumíme jejich obavám: Zvýšení výrobních nákladů na tričko z 1 na 2 dolary, které se pak prodává velkoobchodu pro společnost Gap za 10 dolarů, a následně jej maloobchody prodávají za 50 dolarů, to by bezpochyby způsobilo katastrofální díru do jejich ziskových marží. Ovšem bohužel pro management, 20% pokles domácí produkce během dnů odstávky zasáhl jejich zisky mnohem podstatněji, než způsobí zvýšení dělnických mezd. I z toho důvodu následně svůj nesouhlas se 77% navýšením mezd stáhli.
Stále ještě existuje velké množství protestujících, kteří požadují další zvýšení mezd a stále se odmítají vrátit do práce. Solidárně je podporujeme!
Aktualizace z 18.11.2013:
Více než 140 bangladéšské oděvní továrny zůstaly i dnes zavřené, neboť tisíce dělníků vyjádřilo svou nespokojenost s novou minimální mzdou. Stěžují si, že 77% zvýšení se nevztahuje na všechny kvalifikované pracovníky a že někteří šéfové redukovali stravu a náklady na dopravu, aby zvýšení mzdy vyrovnali. Boj pokračuje!