V šestihodinovém ráji
Mít méně práce je pro lidi lepší a tím pádem je to lepší i pro celé město. O tomto názoru je přesvědčen Mats Pilhem, radní města Göteborg. A tak chce pro zaměstnance městského domova důchodců prosadit šestihodinovou pracovní dobu. Jeho političtí odpůrci to označují za populismus.
(Překlad článku „Im Sechs-Stunden-Paradies“ od Silke Bigalke publikovaném na Süddeutsche.de.)
Švédsko je pokládáno už dlouhou dobu za ráj zaměstnanců. Mírná pracovní doba, vysoké sociální pojištění, kvalitní péče o děti, to vše vede hodně německých občanů ke snům o emigraci. Nicméně i švédský sociální stát trpí poslední léta probíhající krizí. Göteborg chce nyní přijít s ojedinělým projektem: Bude posílat svoje zaměstnance jednoduše o dvě hodiny dříve domů, při zachování plného platu. Tím chce znovu nakročit směrem k městu příjemnému k žití.
Místní radní, Mats Pilhem, člen Strany levice (Vänsterpartiet), je ve městě zodpovědný za otázky zaměstnanosti. A ten nyní přišel se zjištěním, že kratší pracovní doba občanům města prospěje a ve výsledku prospěje celému městu. Městská rada, v které vládne červeno-zelená koalice, nyní experiment odsouhlasila. Na zkušební dobu jednoho roku tak bude mít 20 až 30 zaměstnanců pracovní dobu 6 hod. denně, plus neplacená pauza na oběd. Všem ostatním prozatím zůstane klasická osmihodinová pracovní doba.
Za rok bude prověřena platnost Pilhemovi teze, která zní: „Kdo pracuje kratší dobu, pracuje lépe a efektivněji.“ Tento místní politik také věří, že vybraní pracovníci budou méně často nemocní. „Ve výsledku městská kasa ještě ušetří“, věří.
Zaměstnanci, kteří mají méně stresu, jsou méně unavení
Nicméně nejprve se bude muset investovat: Göteborg bude muset zaměstnat nové lidi, aby pokryl chybějící hodiny. Pilhem má na to podle předběžného odhadu vyčleněno v přepočtu 550 000 Euro. Výběr těch šťastných, kteří získají více volného času, byl učiněn externí agenturou, která průběh experimentu zajišťuje. „Pravděpodobně budou vybráni zaměstnanci místního domova důchodců“, říká Pilhem. Jejich práce je dost náročná. Mimoto z toho budou profitovat i sami senioři: „Budou se o ně starat méně vystresovaní a unavení zaměstnanci.“ Ostatně, jen málokdo je po sedmi hodinách práce doopravdy pozorný.
Myšlenka šestihodinového pracovního dne není ve Švédsku nová. Také jiná města už něco podobného vyzkoušela. Například Kiruna na severu země kratší pracovní dobu před několika lety zrušila. Učinila tak s tím, že je to příliš drahé a nepodařilo se prokázat pozitivní dopady.
Göteborg chce být ovšem nyní prvním městem, který tento experiment provede na vědecké bázi. Z toho důvodu je nejprve naplánováno, že vědci z Göteborgské univerzity provedou mimo jiné řízené rozhovory s oběma skupinami zaměstnanců, jak s těmi s kratší pracovní dobou, tak s delší pracovní dobou.
Pouhá předvolební kampaň?
Odpůrci Strany levice za celým projektem cítí populismus. Nedává žádný smysl zkracovat dobu zrovna ve zdravotnictví, v kterém pracovní síly naopak chybí, zní jedna z častých námitek. Projekt šestihodinové pracovní doby je tak obviňován, že jde o pouhý předvolební boj – v září se totiž bude ve Švédsku volit nový parlament. Jedním z předvolebních slibů Strany levice, která se nyní na celostátní vládě nepodílí, je, že do pěti let zavede 35 hodinový pracovní týden. Celkový odhad nákladů na toto opatření je 110 mld. Korun, tzn. více než 12,1 mld. Euro.
Radní Pilhem dobře ví, bez ohledu na to, jak jeho experiment dopadne, že pokud ho bude chtít rozšířit na všech 50 000 zaměstnanců města, bude potřebovat peníze od vlády. A bez její změny to nastane jen stěží.