Základní politická práva: Zákonná omezení svobody projevu
Svoboda projevu je dána článkem 17 Listiny základních práv a svobod. Tento článek připouští její zákonné omezení, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
Mezi typická omezení patří vymezení některých trestných činů – § 184 trestního zákoníku: „Pomluva“ a § 356 trestního zákoníku „Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod“. Porušení těchto ustanovení může vést k trestu odnětí svobody až na 3 roky.
Častěji využívaným omezením jsou ustanovení občanského zákoníku chránící tzv. osobnostní práva. (§ 11 občanského zákoníku: Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.) Osoba, která se cítí poškozena, se může na základě tohoto ustanovení domáhat odškodnění u civilního soudu (typicky pro pomluvu, pokud její intenzita nedosahuje závažnosti trestného činu).
Až na určité specifické situace (utajované skutečnosti apod.) zákon jiná omezení nevymezuje a nejsou proto přípustná.
Zdroj: Právní tým Levé perspektivy